Cestování do Švédska

Jak do Švédska

Doprava letecká

Nejrychlejší cesta do Švédska je letadlem. Přes polovinu letů mezi Švédskem a ostatními zeměmi zajišťují Scandinavian Airlines (SAS) a Norwegian. Přibývá rovněž spojů s leteckými společnostmi Lufthansa, Ryanair apod.

Informace hlavních švédských letišť

Automobilem

Z Prahy vede nejkratší cesta do Švédska ve směru přes Ústí nad Labem a dále po dálnici přes Drážďany a Berlín na Rostock. Berlín je možné objíždět po dálničním okruhu z východu - při nájezdu na okruh značeno nejprve na Frankfurt a. Oder nebo Szczecin, později na Rostock nebo Hamburg. Berlín je možné rovněž objíždět po západní straně - při nájezdu na dálniční okruh značeno nejprve na Potsdam, později na Hamburg nebo Rostock. Od Berlína pokračujte dále po dálnici A19 (E55) na Rostock. Celková doba jízdy autem z Prahy do přístavu Rostock je přibližně 7 hodin.
prehled tras trajektu do Svedska a NorskaZ přístavu Rostock-Uberseehafen, kde končí dálnice, můžete pokračovat trajektem společnosti Stena Line nebo TT Line do jihošvédského přístavu Trelleborg (5-7 hodin plavby).

POZOR: přístav Sassnitz-Mukran na Rujáně byl v roce 2020 uzavřen a provoz trajektů do Trelleborgu do odvolání ukončen.

Z přístavu Rostock-Uberseehafen je možné pokračovat rovněž trajektem Scandlines do dánského Gedseru (2 hodiny plavby) a dále přes Kodaň do přístavu Helsingor, odkud několikrát za hodinu odplouvají trajekty do Helsingborgu (cca 30 minut plavby).

Další variantou cesty do Švédska přes Dánsko je využití tunelu a mostu (Oresunds Brucke), který spojuje města Kodaň a Malmo. Poplatek za přejezd mostu je přibližně 60 Euro za osobní automobil.

V poslední době, je díky dostavěným dálnicím v Polsku, stále oblíbenější trajektové spojení společnosti Polferries do Švédska na trase Gdaňsk - Nynäshamn. Doba plavby je 18 hodin. Cesta z Ostravy do Gdaňska trvá cca 6 hodin a vede po dálnici A1 / E75 přes Katovice, Lodž. Před městem Gdaňsk se odbočí na silnici S7, pak na silnici č. 89, která vede do přístavu trajektu Gdaňsk - Nynäshamn. Cestující z východního Slovenska volí obvykle trasu přes Krakow a Katovice, dále pak po A1 / E75...

Doprava námořní - trajekty

Doprava autobusová

Existuje autobusové spojení z Prahy do Stockholmu, Malmo a Goteborgu (Eurolines, Bohemianlines)

Doprava železniční

 

Vstupní formality

svedske reky protekaji rozsahlymi lesyPro vstup na území Švédska potřebují občané ČR a SR pouze cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji. Platnost dokladu musí být ještě nejméně 3 měsíce od data vstupu na území Švédska. Doporučujeme cestovní pas. Dle vyjádření MV ČR je občanský průkaz cestovním dokladem pouze pro držitele dokladu. MV ČR tedy nedoporučuje, aby občan ČR mladší 15 let, který cestuje společně s rodičem a je zapsán v jeho občanském průkaze, cestoval bez vlastního cestovního dokladu pouze na základě tohoto zápisu v občanském průkaze.
Další informace naleznete na stránkách švédské policie.
Při vstupu na území Švédska není povinná výměna valut, nicméně každý cestující musí být schopen prokázat, že má pobyt ve Švédsku zajištěn (buď finanční hotovost nebo poukaz na pobyt - voucher nebo pozvání).
Majitel vozidla musí mít platný řidičský průkaz, „malý TP“ a povinné ručení - „zelenou kartu“.

Celní a dovozní omezení

Další info viz : http://www.visitsweden.com/sweden a http://www.tullverket.se/

Doporučuje se mít s sebou pokladní doklad o zakoupeném alkoholu či tabákových výrobcích, kterým se v případě namátkové celní kontroly prokáže, že byly zakoupeny ve členském státě EU. Nelegální/nedeklarovaný dovoz těchto produktů pro jinou než osobní spotřebu může být trestně stíhán dle zákona proti pašování a/nebo zákona o daňových deliktech. V případě odsouzení pachatele může být uložen i trest odnětí svobody.

Zbraně, střelivo a nebezpečné předměty

los - obyvatel svedskych lesuPřed dovozem/vývozem/tranzitem zbraní a střeliva je nejdříve nutné povolení švédské policie. Zvláštní povolení policie je před příjezdem potřebné i pro tzv. „nebezpečné předměty“ (slzný plyn, pepřový sprej, výbušniny, vystřelovací nože, vrhací hvězdice, obušky, kolty, hole s hroty, radioaktivní, explodující a hořlavé látky, atd.). Formuláře žádostí o povolení a podrobnější informace jsou k dispozici na webových stránkách celního úřadu http://www.tullverket.se/ a policie http://www.polisen.se/.

Léky

Při dovozu léků se doporučuje vzít s sebou i lékařský předpis nebo dobrozdání lékaře – atestatio medici (nejlépe v angličtině) se jménem (lékaře i osoby, která lék do Švédska dováží), i pokud jde o množství určené pro osobní potřebu. Zakázána jsou zejména sedativa na bázi metylfenidátů, morfinu a metadonu, která jsou ve Švédsku považována za narkotikum. Informace o pravidlech při dovozu léků lze nalézt na webové stránce celního úřadu a úřadu pro léčiva http://www.lakemedelsverket.se/
Dopingové substance jsou považovány za narkotika a jejich dovoz je trestný.

Potraviny, cestování s domácími zvířaty

Návštěvníci Švédska nesmí do země volně dovážet maso, brambory, čerstvou zeleninu a vejce. Další info viz http://www.tullverket.se/
Při cestování s domácími zvířaty je třeba mít tzv. evropský pas a příslušná očkování a ošetření proti tasemnicím. Je třeba je deklarovat na celnici. Rovněž je požadován doklad o účinnosti očkování. Kompletní informace o režimu tranzitu domácích zvířat a restrikcích při dovozu ohrožených druhů z EU i třetích zemí jsou v angličtině k dispozici na webových stránkách švédského ministerstva zemědělství (http://www.sjv.se/ - do angličtiny přepnete odkazem „international“ v pravém horním rohu) nebo na tel.: +46 36 155000.

 

Cestování po Švédsku

Auto

Při cestě do Švédska potřebuje řidič platný řidičský průkaz (mezinárodní není vyžadován), malý technický průkaz vozidla a doklad o zaplacení povinného ručení vozidla - zelenou kartu. Vozidlo musí být označeno mezinárodní poznávací značkou (CZ, SK apod.).
Hlavní švédské silnice jsou velmi dobré kvality, na většině z nich je relativně malý provoz, Švédové jezdí ohleduplně.

Dálniční poplatky se ve Švédsku nevybírají a ceny benzínu jsou na zhruba stejné úrovni jako v Čechách.

Vlak

S vlakovými linkami je to o něco horší, není jich příliš mnoho, vyplatí se s nimi cestovat na sever, do Laponska. Mezi Stockholmem a severem pravidelně jezdí několik autovlaků, pokud cestujete vlastním vozidlem, je to docela příjemný způsob odpočinku od řízení.

Autobusy

Mnohem lépe jsou na tom autobusy, které mají hustou síť a obsluhují i nejzapadlejší vesničky za polárním kruhem. Vcelku se vyplatí s nimi cestovat.

Stopování

Zvláštní kategorií je stopování. Častěji zastavují cizinci, než sami Švédové. Tradičně ochotní bývají řidiči tiráků, vděční za každého spolucestujícího na jejich dlouhé cestě.

 

Informace

jezero v jiznim SvedskuNárodního turistický úřad se jmenuje Swedish Travel & Tourism Council, viz http://www.visitsweden.com/sweden/
Oficiální stránky země: http://www.sweden.se/

Velvyslanectví České republiky ve Švédsku
Embassy of the Czech Republic
Villagatan 21, Box 26156, 114 32 Stockholm
tel. +46 8 4404210

Velvyslanectví Švédska v Praze
Velvyslanectví Švédska
Úvoz 13, P.O.Box 35, 160 12 Praha
tel. +420 220 313 200

 

Mapy