Druhy ryb lovených ve Švédsku

Sportovní rybáři loví ve Švédsku především následující druhy ryb:

Štika

štika z brakických vod na pobřeží ŠvédskaŠtika obecná (švédsky gädda, čti "jeda") se loví téměř ve všech řekách a jezerech Švédska s výjimkou vysokohorských revírů. Vysoké četnosti a slušné velikosti dosahují štiky i v brakických vodách Baltu na jižním a východním pobřeží.
Mezi nejkvalitnější štikové revíry Švédska patří: GafseleHelesjo
GimanLesjon
Ormsjon, StorsjoVindelalvenTannasSundholmenDalalvenWinäsMjörn, VänernBasundaGetnoStegeborgArkösundSyrsan 
a souostroví Aland, které leží v Baltu mezi Švédskem a Finskem.

Pro lov štik na přívlač doporučujeme pruty délky cca 2,4-2,75 metru s vrhací zátěží 10-30 g. Vhodné jsou nástrahy o hmotnosti 6-20 g, vlasce cca 0,2-0,25 mm, případně šňůry typu Whiplash/PowerPro apod. 0,08 apod a samozřejmě lanka jako ochrana proti štičím zubům. Nástrahy: plandavky (7-12 cm/10-20 g), rotačky č.3-4, woblery a jerky délky 10-20 cm, twistery-shady...
Populární je rovněž lov štik s muškařským vybavením - na streamery (prut třídy AFTMA 8-9, délky cca 2,75 m, plovoucí šňůra, případně šňůra s potápivým koncem, štikový nástavec odolávající překousnutí).
Při lovu štik v brakických vodách Baltu se používají stejné techniky lovu a stejné vybavení jako při jejich lovu v řekách a jezerech. S ohledem na slanost vody je vhodné vybavení po několika dnech používání důkladně omýt ve sladké vodě.

1/235.jpg1/236.jpg1/237.jpg1/238.jpg1/239.jpg
1/259.jpg1/268.jpg1/269.jpg1/270.jpg1/271.jpg

Okoun 

okounOkoun říční (švédsky abborre, čti "abore") se loví téměř ve všech řekách a jezerech Švédska s výjimkou vysokohorských revírů. Dobrá loviště okounů se nacházejí i v brakických vodách Baltu severně od města Kalmar.  
Velmi dobré okounové vody naleznete v revírech GafseleVindelalven
LesjonHelesjoGiman
OrmsjönTannasDalalven
BasundaMjörnWinäs
VänernGetnoSyrsanArkösund 
a souostroví Aland, které leží v Baltu mezi Švédskem a Finskem.

Pro lov okounů na přívlač doporučujeme pruty délky cca 2,1-2,75 metru s vrhací zátěží 5-20 g. Vhodné jsou nástrahy o hmotnosti 3-20 g, vlasce cca 0,1-0,2 mm, případně šňůry typu Whiplash/PowerPro apod. 0,08 apod. Nástrahy: plandavky (3-7 cm/5-10 g), rotačky č.2-3, woblery délky 3-7 cm, twistery-shady...
Populární je rovněž lov okounů s muškařským vybavením - na streamery a nymfy (prut třídy AFTMA 5-7, délky cca 2,75 m, plovoucí šňůra, případně šňůra s potápivým koncem).
Při lovu okounů v brakických vodách Baltu se používají stejné techniky lovu a stejné vybavení jako při jejich lovu v řekách a jezerech. S ohledem na slanost vody je vhodné vybavení po několika dnech používání důkladně omýt ve sladké vodě.

1/240.jpg1/241.jpg1/242.jpg1/243.jpg1/244.jpg

Candát

candát ulovený v brakických vodách AlanduCandát obecný/západní (švédsky gös, čti "jös") má ve Švédsku svou severní hranici rozšíření. Kromě řek a jezer v nižších polohách jižního a východního Švédska se candáti loví i v méně slaných zátokách Baltu na východním pobřeží. Stejně jako v jiných částech Evropy, je i na severu candát velmi náladovou rybou.
Candáty je možné lovit např. v revírech DalalvenMjörnVänern
Ste
geborgWinäsGetno, LjusnanBasunda 
a souostroví Aland, které leží v Baltu mezi Švédskem a Finskem.

Pro lov candátů na přívlač doporučujeme pruty délky cca 2,1-2,75 metru s vrhací zátěží 5-25 g. Vhodné jsou nástrahy o hmotnosti 3-20 g, vlasce cca 0,1-0,2 mm, případně šňůry typu Whiplash/PowerPro apod. 0,08 apod. Nástrahy: plandavky (3-7 cm/5-10 g), rotačky č.2-3, woblery délky 3-7 cm, twistery-shady...
Při lovu candátů v brakických vodách Baltu se používají stejné techniky lovu a stejné vybavení jako při jejich lovu v řekách a jezerech. S ohledem na slanost vody je vhodné vybavení po několika dnech používání důkladně omýt ve sladké vodě.

Losos

losos ulovený na trolling na jezeře VanernLosos atlantský (švédsky lax, čti "lax") je a vždy bude královskou rybou. Kromě lovu lososů na trolling na pobřeží Švédska, lovu jezerní formy lososa na jezeře Vänern a v některých dalších jezerech jižního Švédska, se lososi loví především na přívlač a umělou mušku v řekách při tahu k trdlištím.
Lov lososů na řekách je zcela specifickou disciplínou sportovního rybolovu, která vyžaduje znalost technik lovu a prezentace nástrah, dokonalé informace o revíru, obvyklých místech výskytu a především aktuálním tahu ryb. S ohledem na nepravidelnost tahu lososů a rychlé změny v chování ryb způsobené počasím, průtokem vody a celu řadou dalších vnějších vlivů se jedná o rybaření, které často připraví těžké chvíle i opravdovým znalcům. Naproti tomu se z úlovku lososů na trolling pod vedením profesionálního rybářského průvodce mohou těšit i méně zkušení rybáři a nerybáři.

losos ulovený na přívlač v řece VindelälvenSlavné lososí řeky jsou Mörrum, Eman, Ätran, Dalalven, Indalsälven, Vindelälven, Byskeälven, Kalixälven, Tornio, Lainio...

Pro lov lososů na přívlač se doporučují pruty délky 2,7-3 m, odhozová zátěž 30-100 g. Nástrahy - plandavky, rotačky, wobblery a lososí streamery (peříčka) v montáži s přívěsnou zátěži (obdoba bavorského dřívka). 
Muškaři používají obvykle obouruční muškařské pruty délky okolo 3,3 metru, třídy AFTMA 10-12, návazce od 0,35 mm, případně jednoruční pruty AFTMA min 9. Lososí streamery.
Lov lososů na trolling probíhá zpravidla na plně vybavených lodích místních specialistů a rybářských průvodců, kdy veškeré vybavení včetně nástrah zajišťuje rybářský průvodce. Někteří profesionální rybářští průvodci jsou si úlovky lososů v sezóně tak jistí, že svým hostům úlovek lososa dokonce garantují.

1/272.jpg1/273.jpg1/274.jpg1/275.jpg1/276.jpg

Pstruh obecný

pstruh obecny z reviru TjuonajokkPstruh obecný (potoční a jezerní forma, švédsky öring, čti "éring") se loví především v horských a podhorských revírech Švédska. Pstruzi se vyskytují i v nížinných vodách, kde však jsou často pod predačním tlakem štik...
Pro lov pstruhů jezerní formy doporučujeme především revíry Tjuonajokk, Ammarnäs
Kitellfjall-Kultsjön, Storsjo
Tannas
Giman, Vänern a Hokensas.
„Potočáky“ si dobře zachytáte v revírech TjuonajokkAmmarnäs
Kitellfjall-KultsjönGiman
LesjonAngraStorsjo,
Tannas,
Vindelälven...

Pro lov pstruhů na přívlač doporučujeme pruty délky cca 2,1-2,75 metru s vrhací zátěží 5-20 g. Vhodné jsou nástrahy o hmotnosti 3-20 g, vlasce cca 0,1-0,25 mm, případně šňůry typu Whiplash/PowerPro apod. 0,08 apod. Nástrahy: plandavky (3-10 cm/5-15 g), rotačky č.2-4, woblery délky 3-10 cm, twistery-shady...
Většina rybářů loví ve Švédsku pstruhy 
s muškařským vybavením - na suché mušky, nymfy a streamery (podle velikosti lovených pstruhů a charakteru vody je vhodný prut třídy AFTMA 5-7, délky cca 2,75 m, plovoucí šňůra, případně šňůra s potápivým koncem/potápivá). Volba mušek pro lov pstruhů je spíše námětem na disertační práci, než tématem pro několik řádek na tomto webu...

1/245.jpg1/246.jpg1/247.jpg1/248.jpg1/249.jpg

mořský pstruh ulovený v brakických vodáchPstruh obecný forma mořská (švédsky havsöring, čti "havséring") – mořští pstruzi jsou loveni na celém švédském pobřeží, ale jak už to bývá, některé revíry jsou horší, jiné lepší (například okolí Göteborgu a kraj Bohuslan) a sezónně se loví i v některých řekách (Mörrum, Eman, Dalalven, Ljungan, Vindelälven, Ricklean...)

Podobně jako lov lososů na řekách, je i lov táhnoucích mořských pstruhů zcela specifickou disciplínou sportovního rybolovu, která vyžaduje znalost technik lovu, dokonalé informace o revíru, obvyklých místech výskytu a především aktuálním tahu ryb. S ohledem na nepravidelnost tahu mořských pstruhů a rychlé změny v chování ryb způsobené počasím, průtokem vody a celu řadou dalších vnějších vlivů se jedná o rybaření, které často připraví těžké chvíle i opravdovým znalcům. Naproti tomu se z úlovku mořských a jezerních pstruhů na trolling pod vedením profesionálního rybářského průvodce mohou těšit i méně zkušení rybáři a nerybáři. 

1/279.jpg1/280.jpg1/281.jpg1/282.jpg1/283.jpg

Pstruh duhový

pstruh americky duhovy uloveny na musku v HokensasPstruh americký duhový (švédsky regnbage, čti "regnbóge") je vysazován do některých jezer a řek. Kromě revírů „vysaď a chyť“, kde se duháci doplňují tradičním způsobem, jsou ve Švédsku i revíry, kde se duháci vysazují v malém množství a mají čas „zdomácnět“. Vysoce kvalitní jsou duháková jezera v revírech GimanHelesjo, Hökensas a Harasjömala.
Letní sezóna lovu duháků je od května do října, zimní sezóna dle kvality ledu - obvykle od prosince do března.
Pro lov duháků na přívlač doporučujeme pruty délky cca 2,1-2,75 metru s vrhací zátěží 5-20 g. Vhodné jsou nástrahy o hmotnosti 3-20 g, vlasce cca 0,1-0,25 mm, případně šňůry typu Whiplash/PowerPro apod. 0,08 apod. Nástrahy: plandavky (3-10 cm/5-15 g), rotačky č.2-4, woblery délky 3-10 cm, gumové nástrahy (twistery-shady)...
Většina sportovních rybářů loví ve Švédsku duháky
s muškařským vybavením - na suché mušky, nymfy a streamery (podle velikosti lovených pstruhů a charakteru vody je vhodný prut třídy AFTMA 5-7, délky cca 2,75 m, plovoucí šňůra, případně šňůra s potápivým koncem/potápivá).  

Siven

siven alpsky - severskySiven alpský / severský (švédsky röding, čti "rédyng") patří v letním období k nesnadno ulovitelným rybám, protože jeho aktivita výrazně klesá s rostoucí teplotou vody. Dobré šance na úlovek sivenů máte v revírech Tjuonajokk, AmmarnäsKitellfjall-Kultsjön Storsjo, Tannas...
Populace velkých sivenů alpských žije překvapivě i v jezeře Vättern (lov na hlubinnou nebo vertikální přívlač).

Siven obrovský (namaycush) byl dovezen z Kanady a vysazen do některých jezer severního Švédska, kde se sice nerozmnožuje, ale například v revíru Ammarnäs se každoročně loví celá řada velkých sivenů namaycush délky přes 70 cm.

Pro lov sivenů na přívlač doporučujeme pruty délky cca 2,1-2,75 metru s vrhací zátěží 5-20 g. Vhodné jsou nástrahy o hmotnosti 3-15 g, vlasce cca 0,1-0,25 mm, případně šňůry typu Whiplash/PowerPro apod. 0,08 apod. Nástrahy: plandavky (3-10 cm/5-15 g), rotačky č.2-3, woblery délky 3-7 cm, twistery-shady...
Většina rybářů loví ve Švédsku siveny
s muškařským vybavením - na suché mušky, nymfy a streamery (podle velikosti lovených sivenů a charakteru vody je vhodný prut třídy AFTMA 5-7, délky cca 2,75 m, plovoucí šňůra, případně šňůra s potápivým koncem/potápivá).
Protože jsou siveni nejaktivnější při nízkých teplotách, patří k častým úlovkům při lovu ryb na dírkách na horských jezerech v severní polovině Švédska, případně v jezerech, kam bývají vzhledem k všeobecné oblibě často vysazováni.

1/255.jpg1/256.jpg1/257.jpg1/258.jpg

Lipan

lipan z kraje HarjedalenLipan podhorní (švédsky harr, čti "har") se loví téměř ve všech horských a podhorských revírech Švédska s výjimkou těch nejvyšších partií hor. Jedním z nejkvalitnějších lipanových revírů naší planety je Tjuonajokk, ale velmi dobře si lipany zachytáte i v revírech Ammarnäs, Kitellfjall-Kultsjön, AngraGimanLesjonStorsjo, Tannas, Vindelälven, Dalälven... Překvapivě naleznete ve Švédsku celou řadu jezer s populací lipanů jezerní formy (revíry Tännäs, Storsjö, Ammarnäs apod) a dokonce ani znalci často netuší, že se lipaní loví i ve velkém jezeře Vättern a na severovýchodním pobřeží Švédska v Botnickém zálivu.

Většina rybářů loví ve Švédsku lipany s muškařským vybavením - na suché mušky, nymfy i streamery (podle charakteru vody je vhodný prut třídy AFTMA 4-7, délky cca 2,75 m, plovoucí šňůra, případně šňůra s potápivým koncem/potápivá, koncový návazec 0,1-0,22 mm). Výběr mušek závisí na místních podmínkách, ale poněkud překvapivě je zjednodušeně vzato možné používat podobné mušky, které volí muškaři na horní Vltavě, Ohři, Labi, Metuji nebo Bečvě. Snad jen suché mušky si na švédských vodách muškaři užijí častěji než v jižnějších částech Evropy.
Ačkoli to nátuře sportovních rybářů a muškařů nezní příliš líbivě, je možné lipany v severním Švédsku snadno lovit i na přívlač - vhodné jsou pruty délky cca 2,4-2,75 metru s vrhací zátěží 5-15 g. Vhodné jsou nástrahy o hmotnosti 3-15 g, vlasce cca 0,1-0,22 mm, případně šňůry typu Whiplash/PowerPro apod. 0,08 apod. Nástrahy: plandavky (3-7 cm/5-15 g), rotačky č.2-3, woblery délky 3-5 cm.

1/250.jpg1/251.jpg1/252.jpg1/253.jpg1/254.jpg

Kaprovité ryby

cejn z brakických vod BaltuLín (švédsky sutare, čti "šütare"), plotice (švédsky mört, čti "mört"), cejn (švédsky brax, čti "brax"), jelec apod. se vyskytují téměř ve všech vodách Švédska s výjimkou vysokohorských jezer a řek.
Protože se místní rybáři lovem na plavanou a položenou až na výjimky nezabývají, dorůstají zdejší plotice, cejni, líni, jelci slušných rozměrů.
Kapři byli vysazeni do některých jihošvédských jezer, ale nedorůstají zde nijak zvlášť zajímavých rozměrů a ve většině skandinávských vod se nejsou schopni ani rozmnožovat.

Příznivcům plavané a položené doporučujeme revíry GafseleLesjonDalalven
Helesjo
Aland, Mjörn, Vänern, 
Hokensas
Stegeborg, Getno,
Syrsan
...

Úhoři jsou ve Švédsku relativně hojní, ale jsou celoročně hájeni.

Mořské ryby

jehlice mořská ulovena na streamer u KarlskronySleď obecný, jehlice mořská – Baltské moře, např. revíry Aland, SyrsanStegeborg, Arkösund...

Tresky obecné je možné lovit na západním pobřeží Švédska, případně v Baltu u jižního a jihovýchodního pobřeží. Nedorůstají však nijak zajímavých rozměrů a četnost lovených tresek daleko zůstává za kvalitou lovu tresek v Norsku.

Makrela – patří k sezónním úlovkům na západním pobřeží Švédska v srpnu a září (okolí Göteborgu a kraj Bohuslan).